LAJME

Rrëfehet 33 vjeçari: U martova me gruan që nuk e dua, ndërsa dashnorja ime…

Një burrë 33 vjeçar ka rrëfyer për The Sun se është fejuar me të dashurën e tij, por që kur ajo ka shkuar në vizitë tek prindërit e saj në Pakistan, ai kishte njohur një grua e cila i kishte pëlqyer, përcjell Bota sot. Burri ka treguar se ka filluar kontaktin me gruan dhe më […]

LAJME

Ministri i Ekonomisë paralajmëron për krijimin e sipërmarrjeve të fuqishme sa shtetet

Ministri francez i Ekonomisë, Bruno le Maire paralajmëroi sot kundër konceptit të kapitalizimit të tepruar të disa sipërmarrjeve të mëdha në botë, duke bërë thirrje që të rivendoset një ekuilibër për të evituar që ato të mos jenë po aq të fuqishme sa shtetet. “Për herë të parë në historinë e kapitalizmit, ne kemi sipërmarrje […]

LAJME

Recep Tayyip Erdogan shkon të mërkurën në Moskë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan pritet të takohet të mërkurën me homologun e tij rus Vladimir Putin në Moskë. Vizita ndodh ndërsa forcat turke përgatiten të fillojnë një operacion ushtarak me përmasa të mëdha kundër forcave milicore kurde YPG në Siri. “Ne nuk kërkojmë këshilla nga askush se si ta trajtojmë një grup terrorist, aktivitetet […]

LAJME

Yulia Tymoshenko sërish do të garojë në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko njoftoi se do të kandidojë në garën për president të vendit në zgjedhjet e marsit. Tymoshenko, e cila ka qeverisur me Ukrainën nga viti 2005 deri në vitin 2010, akuzon udhëheqjen aktuale si përgjegjëse për pagat e ulëta dhe zgjatjen e konfliktit në lindje të vendit. Ajo e përshkroi Ukrainën […]

LAJME

I jepet lamtumira e fundit legjendës së Kosovës

Në praninë e shumë qytetarëve në fshatin Papaz të Ferizajt, i jepet lamtumira e fundit legjendës së hendbollit të Kosovës, Skënder Sahiti. Ai ndërroi jetë në moshën 63-vjeçare pas një sëmundje të rëndë. Në varrim morën pjesë figura të ndryshme sportive, politike e kulturore, duke e përcjellë ish portierin e mirënjohur të hendbollit për në […]

LAJME

Ibrahim Rugova ishte Krishti i kohës moderne

Analisti politik Skender Zogaj, ka thënë se madhështia e Ibrahim Rugovës do kuptohet, shijohet dhe madhërohet gjithnjë e më shumë në shekujt që do të vijnë, sepse koha do të tregoj dimensionin e tij prej gjeniu të papërsëritshëm, që me jetën dhe veprimtarinë e tij të veçantë, fillim shekullin 21, Ballkanit i ka dhënë Rilindje me […]

LAJME

Xhavit Haliti figurë përçarëse e luftës, nuk e implementoi marrëveshjen e Osllos

“Deklarata e Xhavit Halitit nuk është gjë tjetër veçse vazhdimësi e politikave të tij që kanë pasur për qëllim çdo herë që të përçaj zakonisht grupet guerile edhe gjatë luftës edhe pas luftës, pra ka qenë njeriu kyç që ka luajtur rolin më negativ në çështjen e bashkëpunimit e partive politike në Kosovë”, thotë publicisti […]