SHOWBIZ

“Vajza më e bukur në botë” fiton sfidën e famshme të 10 viteve në Instagram

Në Instagram po qarkullon sfida e radhës e cila vjen nën hashtagun, #10yearchallenge, ose në shqip sfida e 10 viteve. Në ndryshim nga sfidat e tjera, kjo është e padëmshme, e vetmja gjë që duhet të bësh është të postosh një foto aktuale dhe një të 10 viteve më parë. Shumë figura të njohura nuk […]

LAJME

Ministri i Ekonomisë paralajmëron për krijimin e sipërmarrjeve të fuqishme sa shtetet

Ministri francez i Ekonomisë, Bruno le Maire paralajmëroi sot kundër konceptit të kapitalizimit të tepruar të disa sipërmarrjeve të mëdha në botë, duke bërë thirrje që të rivendoset një ekuilibër për të evituar që ato të mos jenë po aq të fuqishme sa shtetet. “Për herë të parë në historinë e kapitalizmit, ne kemi sipërmarrje […]

LAJME

Recep Tayyip Erdogan shkon të mërkurën në Moskë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan pritet të takohet të mërkurën me homologun e tij rus Vladimir Putin në Moskë. Vizita ndodh ndërsa forcat turke përgatiten të fillojnë një operacion ushtarak me përmasa të mëdha kundër forcave milicore kurde YPG në Siri. “Ne nuk kërkojmë këshilla nga askush se si ta trajtojmë një grup terrorist, aktivitetet […]

LAJME

Yulia Tymoshenko sërish do të garojë në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës

Ish-kryeministrja e Ukrainës, Yulia Tymoshenko njoftoi se do të kandidojë në garën për president të vendit në zgjedhjet e marsit. Tymoshenko, e cila ka qeverisur me Ukrainën nga viti 2005 deri në vitin 2010, akuzon udhëheqjen aktuale si përgjegjëse për pagat e ulëta dhe zgjatjen e konfliktit në lindje të vendit. Ajo e përshkroi Ukrainën […]

SHOWBIZ

Këngëtari shqiptar pranon për herë të parë lidhjet me artistet e estradës

Një prej meshkujve më të bukur në Shqipëri, Trim Jetullahu vazhdon të jetë beqar. Ndonëse nuk po shijon një lidhje dashurie, Trimi është i rrethuar nga femrat. Në një intervistë të dhënë së fundmi, ai ka rrëfyer për herë të parë nëse ka patur marrëdhënie me koleget e tij shqiptare. “Me thënë jo, të gënjej, […]

EKONOMI

Wess Mitchell do të emërohet ambasador në Londër ose Bruksel

Wess Mitchell, ndihmës-sekretari i deritashëm amerikan për Evropë dhe Euroazi, brenda kompetencave të të cilit është edhe Kosova, pritet të emërohet ambasador i SHBA-ve në Londër ose në Bruksel. Sipas burimeve të Klanit, vendimi përfundimtar varet nga vetë Mitchell. Diplomati amerikan gjatë ditës së sotme dha dorëheqje nga posti në administratën Trump dhe pritet ta […]

EKONOMI

Nënkryetari i AAK’së i reagon Selmanajt për taksën

Kryetari i Komunës së Gjakovës, njëherësh nënkryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini, i ka reaguar deputetit të Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, pas deklaratave të tij për taksën që Qeveria e Kosovës ka vënë ndaj mallrave nga Serbia. Selmanaj ka thënë sonte në emisionin “Pressing”, […]

SPORT

Bolt heq dorë nga ëndrra: Ja ku gabova, tani jeta ime do të ndryshojë totalisht

Fituesi i 8 medaljeve të arta olimpike, legjenda e sportit të mbretëreshës, njeriu më i shpejtë në botë, ish-sprinteri xhamajkan Usain Bolt, ka vendosur të heqë dorë nga ideja për t’u bërë futbollist. Ëndrra e tij për të luajtur në fushat e gjelbërta ka zgjatur vetëm një vit e gjysmë. Që nga dita kur vendosi […]

SPORT

Tottenham ka gati zëvendësuesin e Harry Kane, synohet golashënuesi i Serisë A

Mungesa e Harry Kane te skuadra e Tottenham, i dëmtuar deri në fund të marsit, mund të zëvendësohet shumë shpejt me një tjetër golashënues. Bëhet fjalë për boshnjakun Edin Dzeko, që prej vitit 2016 luan në Serinë A me Romën, ku po shkëlqen me paraqitjet e tij. Sipas Micky Hazard, një legjendë e Tottenham, lojtari […]

LAJME

I jepet lamtumira e fundit legjendës së Kosovës

Në praninë e shumë qytetarëve në fshatin Papaz të Ferizajt, i jepet lamtumira e fundit legjendës së hendbollit të Kosovës, Skënder Sahiti. Ai ndërroi jetë në moshën 63-vjeçare pas një sëmundje të rëndë. Në varrim morën pjesë figura të ndryshme sportive, politike e kulturore, duke e përcjellë ish portierin e mirënjohur të hendbollit për në […]